Chrapanie: przyczyny, leczenie, zapobieganie

Niemal 30% Polaków narzeka na problem chrapania. To uciążliwa przypadłość, która nie stanowi tylko i wyłącznie defektu akustycznego. Może nieść za sobą wiele, poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Bezdech senny, a chrapanie
Chrapaniu bardzo często towarzyszy bezdech senny, czyli zaburzenia oddychania objawiające się kilkusekundowymi przerwami w wymianie tlenowej. Mogą one być niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu. Bezdech senny skutkować może bowiem: zawałem serca, niedotleniem czy udarem mózgu.

Inne konsekwencje zdrowotne chrapania
Chrapanie to defekt, który prowadzi nie tylko do zaburzeń w wymianie tlenowej. Skutkiem chrapania i bezdechu sennego mogą być również:

  • Problemy z erekcją
  • Problemy z koncentracją
  • Bezustanne uczucie zmęczenia
  • Nadmierna senność
  • Poranne bóle głowy

Co przyczynia się do występowania chrapania?
Chrapanie to przypadłość, która może być kształtowana przez szereg różnych czynników. Zdecydowanie najczęściej defekt ten pojawia się na skutek zaburzeń w budowie anatomicznej górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych zaliczamy: krzywą przegrodę nosową, zwiotczenie mięśni gardła, opadający język oraz przerost migdałów.

Ponadto, chrapanie warunkowane jest przez prowadzenie niezdrowego trybu życia. Zła dieta i brak aktywności fizycznej doprowadza do otyłości. Ta z kolei jest jedną z głównych przyczyn ucisku szyjnego, który może warunkować występowanie tego defektu.

Chrapanie bardzo często jest również defektem idącym w parze z paleniem papierosów (zalegająca flegma w kanałach oddechowych) oraz piciem alkoholu przed snem (wiotczenie mięśni gardła).

Jak leczyć chrapanie? Jak eliminować?
Eliminacja chrapania to zadanie, które można zrealizować przy wykorzystaniu kilku metod. Zdecydowanie najczęstszym zaleceniem jest realizacja zabiegów (korekty elementów gardła, przegrody nosowej itd.).

Ponadto, zastosowanie znajdują aparaty na chrapanie oraz środki farmakologiczne. W obu przypadkach, celem jest usunięcie niedrożności. Różni się tylko metoda. Aparaty na chrapanie robią to przy pomocy zwiększenia ciśnienia. Z kolei środki farmakologiczne mają na zadaniu oczyścić kanały oddechowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*