Jak pozbyć się trądziku? Sposoby na trądzik młodzieńczy.

W okresie dojrzewania, przez organizm nastolatka przechodzi prawdziwa burza hormonalna. Zmiany te objawiają się na zewnątrz. Pojawia się między innymi trądzik – nieestetyczny defekt skórny.

Jak objawia się trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to defekt skórny polegający na powstawaniu wyprysków na cerze: krost, grudek oraz zaskórników. Stan zapalny zwykle dosięgaj okolice czoła, policzków oraz ust i nosa.

Co przyczynia sie do powstawania trądziku?

Trądzik młodzieńczy spowodowany jest głównie przez zaburzenia hormonalne. Powodują one nadmierną produkcje łoju, co doprowadza do zatkania porów i powstawania zaskórników. Istnieje jednak szereg innych czynników przyczyniających się do powstawania tego defektu, między innymi:

  • nieodpowiedni dobór kosmetyków do higieny i pielęgnacji skóry
  • zła częstotliwość stosowania zabiegów higienicznych
  • nieodpowiednia dieta (zbyt duża ilość tłuszczów i ostrych przypraw)
  • nadmierna ekspozycja twarzy na słońce/solarium
  • zbyt duża ilość kosmetyków maskujących (make-up)

Jak zapobiegać trądzikowi młodzieńczemu?

Ze względu na praktycznie stałą porę pojawiania się trądziku (okres dojrzewania), można przygotować się na następujące zmiany. Przede wszystkim, ograniczyć ilość wyprysków można poprzez odpowiednia pielęgnację i odżywianie skóry. Im lepsza kondycja naszej skóry, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się uniknąć zmian skórnych.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Leczenie trądziku młodzieńczego może przebiegać różnie. Wszystko zależy od stadia zmian chorobowych. Ocenia je dermatolog z którym konsultacja jest absolutną koniecznością.

Może być zalecone leczenie miejscowe (stosowanie preparatów w formie maści i kremów), o działaniu:

  • przeciwzapalnym
  • antybakteryjnym
  • złuszczającym naskórek

Miejscowo, stosuje się również antybiotyki oraz retinoidy.

W przypadku braku efektów kuracji leczniczej, lekarz może zalecić zastosowanie środków farmakologicznych: przeciwzapalnych, antybiotyków, retinoidów, antybakteryjnych oraz leków hormonalnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*