Jak leczyć trądzik różowaty?

Wróg zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Uprzykrza życie, bywa powodem naśmiewania się, wprawia w kompleksy – o kim mowa? Oczywiście, o trądziku, którego przyczyny, objawy i leczenie w każdym z przypadków mogą wyglądać inaczej. Nie bez powodu, tę chorobę skóry traktuje się indywidualnie.

W dzisiejszej publikacji pragniemy skoncentrować się na jednym z typów trądziku, a mianowicie – trądziku różowatym.

Trądzik różowaty – co to jest?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy o charakterze zapalnym. Początkowo występuje na środkowej części twarzy gdzie pojawiają się poszerzone naczynia krwionośne oraz rumień. W kolejnym stadnie choroby pojawiają się grudki oraz krosty.

Trądzik różowaty – przyczyny

Ten typ trądziku ma podłoże genetyczne. Przyczyną jest łatwość zaczerwieniania się skóry (zaburzenia naczynioruchowe) pod wpływem bodźców psychicznych i fizycznych, do których zaliczamy:

  • stres
  • ciężkostrawna dieta
  • nadmierne dostarczanie witaminy B6 i B12
  • nadmierna styczność z chlorowaną wodą (basen, sauna)
  • ekspozycja na słońce
  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • drożdżaki
  • choroba tarczycy

Według statystyk, przypadłość ta dosięga około 10% populacji w wieku od 30 do 40 lat. Przebieg choroby jest znacznie cięższy u mężczyzn, aniżeli u kobiet.

Czym leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego niestety nie jest łatwe. Kurację przeprowadza się wykorzystując preparaty przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i poprawiające krążenie. Ponadto, w przypadku występowania guzków konieczna jest interwencja chirurgiczna, dermabrazja, kriochirurgia, elektrokoagulacja lub laseroterapia.

Istotna jest również odpowiednia pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry. Należy korzystać z kosmetyków nawilżających, przeciwzapalnych i łagodzących objawy. W składzie wykorzystywanych kosmetyków nie powinno być: alkoholu, mięty, mentolu, a także olejków eterycznych.

Należy unikać ekspozycji na słońce, ostrych potraw i wszelkich innych drażniących środków. Ponadto, warto zadbać o poprawę kondycji fizycznej i zdrową, dobrze zbilansowaną dietę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*