Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska, zwana również dietą naturalną to rozwiązanie, które trudno określić mianem diety odchudzającej. To raczej styl odżywiania, który może towarzyszyć nam całe życie. Na czym polega i jakie daje rezultaty?

Dieta śródziemnomorska zalecana jest osobom cierpiącym na choroby związane z nadciśnieniem i podwyższonym poziomem złego cholesterolu.

Wbrew pozorom, dieta, która jest bogata w węglowodany nie musi być jadłospisem tuczącym. Wręcz przeciwnie, liczne opinie potwierdzają, że jest to jadłospis, który pozytywnie wpływa na figurę.

Dieta śródziemnomorska, a odchudzanie

Dietę śródziemnomorska może być świetnym pomysłem na odchudzanie. Kluczem w tym przypadku jest jednak odpowiednio ustalony bilans kaloryczny i odżywczy. Należy pamiętać, by nie przekroczyć 30-40g tłuszczów/dobę oraz obniżyć dostarczane kalorie względem zapotrzebowania o około 200-300.

Dieta śródziemnomorska – co jeść?

W diecie śródziemnomorskiej najważniejszy jest dobór produktów. Najważniejszymi składnikami powinny być:

  • ryby (źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych)
  • owoce i warzywa (źródło błonnika, witamin)
  • ryż, makaron (źródło białka i węglowodanów)
  • pełnoziarniste pieczywo (źródło błonnika, węglowodanów złożonych)
  • suszone owoce
  • orzechy
  • wino wytrawne (obniża zły cholesterol)

Dieta śródziemnomorska – czego nie jeść?

W diecie śródziemnomorskiej szczególnie należy unikać spożywania produktów takich jak: czerwone mięso, tłuszcz zwierzęcy, słodycze, białe pieczywo. Należy również unikać słodkich, gazowanych napojów oraz różnego rodzaju wysokokalorycznych soków i dodatków.

Warto również pamiętać, by nie przygotowywać produktów na głębokim oleju. Do tego należy zwiększyć spożycie płynów, najlepiej w formie niegazowanej wody mineralnej. Nie można również zapominać o dodatkowej suplementacji, której celem jest uzupełnienie niedoborów witaminowo-mineralnych.

Dieta śródziemnomorska przez wielu uważana jest za receptę na optymalną kondycję organizmu. Warto zaznajomić się z jej zasadami i wprowadzić w życie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*