Aerobik jako efektywny sposób na odchudzanie

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, nawet 50% mieszkańców cywilizowanego świata może mieć kłopoty z nadwagą i otyłością. Co więcej – prognozy nie są najlepsze. Liczba ta stale wzrasta, co stanowi niemały kłopot.

Nic więc zatem dziwnego w tym, że temat odchudzania jest tak popularny. Widać to chociażby po klubach fitness, gdzie do optymalnej kondycji ciała próbuje dojść mnóstwo ludzi.

Aerobik jako sposób na odchudzanie

Pierwotnie aerobik uważany był za formę ćwiczeń, która wspomagała rozwój układu krążeniowo-oddechowego. Za sprawą tego rodzaju aktywności można było poprawić wydolność i wytrzymałość organizmu. Dopiero z czasem, gdy formy aerobowe ulegały modyfikacjom, dostrzeżone, że aerobik ma ogromny wpływ na skład i budowę ciała.

Aerobik to forma aerobowa, która ma mnóstwo korzyści. Ze względu na mnogość różnych kombinacji, można ją swobodnie dostosowywać do możliwości i celów danej jednostki. Wyróżnia się kilkadziesiąt różnych form aerobiku.

Czynniki kształtujące aerobik

Wyróżnia się trzy czynniki kształtujące daną formę aerobową. Na ich podstawie, definiuje się, które rozwiązanie jest najlepsze dla danej jednostki, a mianowicie:

  • Intensywność – powinna zawierać się w przedziale od 60 do 85% tętna maksymalne.
  • Częstotliwość – ilość sesji treningowych w ciągu umownego okresu jednego tygodnia.
  • Objętość – czas trwania jednej sesji treningowej, minimum 30 minut.

Formy aerobiku na odchudzanie

Jak już wspomnieliśmy – aerobik występuje w wielu odsłonach. Dzisiaj do ćwiczeń o charakterze aerobowym zalicza się między innymi bieganie, czy jazdę na rowerze. Choć pierwotnie był to tylko i wyłącznie układ choreograficzny z elementami tańca i gimnastyki.

Jakie są najskuteczniejsze formy na odchudzanie? Muszą mieć charakter ogólnorozwojowy, a ich intensywność powinna być równa 60-70% tętna maksymalnego. Niezwykle ważna jest regularność oraz progresja (stały wzrost obciążenia lub tempa).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*